Czym jest lokata strukturyzowana?


lokata

Tradycyjne lokaty oferowane w bankach mają obecnie bardzo niskie oprocentowanie i przynoszą niewielkie zyski, które często są niższe niż inflacja. Fundusze inwestycyjne i akcje giełdowe są natomiast o wiele bardziej ryzykowne niż lokaty, jednak oferują one dużo wyższe zarobki. Mimo niskich zarobków lokaty przyciągają klientów ochroną kapitału początkowego.

 

PLN

Twoje kryteria wyboru:

Lokata sktrukturyzowana, kwota: 5 000 PLN, waluta: PLN, okres: dowolny

Nazwa banku / Nazwa oferty Poziom ochrony kapitału Koniec subskrypcji Opłata wstępna Typ Sposób założenia Maksymalny zysk Wniosek/­Szczegóły
ING Bank Śląski Inwestycyjna Lokata Terminowa Pewny Procent 30 100.00 % 2014-08-22 0.00 % Lokata inwestycyjna oddział, internet 7,20% Dalej
Szczegóły

Opłata za wcześniejsze zerwanie: do 4%

Plusy:
  • Brak opłaty wstępnej
  • Gwarantowany minimalny zysk
  • Produkt posiada gwarancję ochrony 100% kapitału
Minusy:
  • Minimalna kwota inwestycji wynosi 3 000 PLN
Bank Pocztowy Światowi Giganci 100.00 % 2014-07-31 0.00 % Polisa inwestycyjna oddział 15% Dalej
Szczegóły

Opłata za wcześniejsze zerwanie: Opłata za zerwanie jest wyliczana wg określonego wzoru

Plusy:
  • Produkt posiada gwarancję ochrony 100% kapitału
  • Posiadacz produktu zostaje dodatkowo objęty ochroną ubezpieczeniową
  • Produkt posiada gwarantowany minimalny zysk
Minusy:
  • Minimalna kwota inwestycji wynosi 3 000 PLN

 

Myśląc o ulokowaniu oszczędności, powinniśmy pamiętać o lokatach strukturyzowanych, które łączą w sobie bezpieczeństwo tradycyjnych lokat bankowych z wyższymi zarobkami funduszy inwestycyjnych.
Lokaty strukturyzowane opierają się na łączeniu inwestycji w bezpieczne instrumenty finansowe np. obligacje skarbowe i w bardziej ryzykowne opcje, takie jak: akcje giełdowe czy surowce. Podział ten najczęściej polega na zainwestowaniu 70-80 procent kapitału w instrumenty bezpieczne, a 20-30 procent – w agresywne. Dzięki takiej dywersyfikacji ryzyko utraty kapitału początkowego jest ograniczone do minimum przy jednoczesnym zwiększeniu szansy na wyższe odsetki osiągnięte poprzez inwestycje np. w akcje giełdowe. Najbardziej atrakcyjne lokaty strukturyzowane gwarantują całkowitą ochronę kapitału początkowego, jednak większość z nich gwarantuje zwrot jedynie środków ulokowanych w instrumentach bezpiecznych. Powinniśmy jednak pamiętać, że możliwość zarobienia nawet kilkunastu procent sprawia, że ryzyko to mimo wszystko nie jest wysokie.

Lokaty strukturyzowane nie są dobrym wyborem dla osób z krótkim horyzontem inwestycyjnym. Porównanie lokat strukturyzowanych jednoznacznie wskazuje, że nie przynoszą one zbyt dużych zysków w okresie krótszym niż 2-3 lata – jest to bowiem optymalny okres tego typu inwestycji. Lokaty tego typu nie są również przeznaczone dla osób, które czują silną awersję do nawet najmniejszego ryzyka inwestycyjnego. Ponadto korzystanie z lokat strukturyzowanych wymaga od ich właścicieli elementarnej wiedzy o działaniu giełdy i śledzeniu jej wykresów, gdyż to od jej notowań zależne są potencjalne zyski z tego rodzaju inwestycji.