Na czym polegają lokaty progresywne?


lokata-progresywna

Niewiele osób wie, że oszczędzanie na lokacie można połączyć z oszczędzaniem systematycznym. Rozwiązanie takie dostępne jest dzięki lokatom progresywnym umożliwiającym swoim właścicielom dokonywanie dopłat do początkowego kapitału zgromadzonego na depozycie. Kwota, jaką możemy dopłacić oraz okres, w którym możemy to zrobić, są ustalane w indywidualnie w umowie z klientem, dlatego niezbędne jest porównanie lokat progresywnych przed wyborem jednej z nich. Przykładowo, w jednej ofercie będziemy mogli dokonywać dopłat co 3 miesiące i w wysokości nie wyższej niż 1000 zł, a w drugiej będziemy mogli wpłacić tylko 500 zł, ale co 30 dni.

 

PLN

Twoje kryteria wyboru:

Lokata progresywna, oprocentowanie: dowolne, kwota: 5 000 PLN, waluta: PLN, okres: 1 rok

Nazwa banku / Nazwa oferty Oprocentowanie Odsetki przed opodatkowaniem Odsetki po podatku Wniosek/­Szczegóły
BOŚ EKOPROGRES 12 2.8 % 140 PLN 140 PLN Dalej
Szczegóły
Toyota Bank Lokata Kapitalna 3.2 % 160 PLN 129.6 PLN Dalej
Szczegóły
Nordea Bank Lokata dynamiczna 2.8 % 140 PLN 113.4 PLN Dalej
Szczegóły
mBank LOKATA progres 2.5 % 125 PLN 101.25 PLN Dalej
Szczegóły
Crédit Agricole Lokata dynamiczna 2.4625 % 123.13 PLN 99.73 PLN Dalej
Szczegóły
Millennium Lokata Rosnąca 2.167 % 108.35 PLN 87.76 PLN Dalej
Szczegóły

 

Lokaty progresywne umożliwiają nam powiększanie ilości zainwestowanego kapitału bez konieczności otwierania kolejnych produktów finansowych – wszystkie kolejne inwestycje odbywają się więc dzięki jednemu rozwiązaniu. Warto również podkreślić, że atrakcyjne lokaty progresywne mają oprocentowanie na poziomie wyższym niż tradycyjne lokaty bankowe. Oprocentowanie to zwiększa się wraz z okresem trwania umowy, by w ostatnich miesiącach ich trwania sięgnąć nawet 7-8 procent w skali roku – wysokość tę należy jednak traktować jako chwyt marketingowy, gdyż realne oprocentowanie tego typu lokat wynosi około 3-3,5 procent w skali roku. Pamiętajmy, że gdy zdecydujemy się na lokatę progresywną, powinniśmy brać pod uwagę przede wszystkim oprocentowanie początkowe, a nie z ostatniego miesiąca obowiązywania umowy.

Najlepsze lokaty progresywne pozwalają na osiągnięcie nieco wyższych zarobków niż lokaty tradycyjne oraz dają inwestorowi możliwość podjęcia decyzji, czy chce on dokonywać dopłat do lokaty, czy też woli przeznaczyć gotówkę na inny cel. Rozwiązanie to jest więc o wiele bardziej elastyczne niż lokata działająca na zwykłych zasadach. Warto jednak zaznaczyć, że osoby chcące założyć lokatę progresywną, muszą liczyć się z tym, że banki mają ich węższą ofertę niż lokat otwieranych na tradycyjnych zasadach. Produkt ten wciąż nie jest bowiem zbyt popularny.